Začínáme
Ahoj, Vítám tě na této stránce kde se dozvíš první kroky v sedle. Pokud si nováček, tak tato stránka je pro tebe ta nejvhodnější. Zde se dozvíš jak pracovat s koněm a jak ho správně ovládat. Tak vzhůru do sedel !!
Ze začátku doporučuji lonž s trenérem. Vysvětlí ti postup, správný sed a práci s otěžema.
Nasednutí 
1) Před nasednutím na koně - Zkontrolujeme podbřišník (drží sedlo) zda je dostatečně utažen, pokud by nebyl - podbřišník dotáhneme (mohlo by se také stát že, jakmile budeme nasedat, sedlo sjede a koně tím můžeme nehezky odřít) Poté dáme třmeny dolů a postavíme se k levé strane koně.
2) Samotné nasednutí - Postavíme se čelem ke koni. Otěže držíme v levé ruce spolu s Přední rozcochou, Pravou rukou se držíme zadní rozcochy. Levou nohu vsuneme do třmenu a pravou nohou se silně odrazíme a přehoupneme ji přes záď koně, potom ji vsuneme do třmenu. Musíme dávat pozor, aby se kůň při vašem nasedání nerozešel.
Pobídky a Poveli 
1) Pobídka holeněmi - Pomocí holení ovládá jezdec zejména záď koně, pohyb vpřed a různé obraty. Jemným stisknutím oběmi holeněmi pobídneme koně do rychlejšího tempa. Kůň se musí naučit reagovat na jemné pobídky. Nemůžeme koně tzv. okopávat - dloubání a kopání patou - bobídka musí být od holeně - jemné stisknutí koně od kolene ke kotníku,.
2) Otěže - Jezdec pomocí otěží, udržuje kontakt s hubou koně. Tento kontakt by měl byt měkký, pružný a stálý. Toho docílí tím, že jezdec bude mít uvolněné lokty, zápěstí a do nějaké míry i prsty.
3) Hlas - Hlas je používán jen tehdy, pokud je kůň mladý a poveli se učí. není samozřejmě zakázáno použít hlas i na koně který je dobře přiježděn. Udržujete tím důraz pobídky a někdy hlas pomůže koni více pochopit co po něm vlastně chcete. ovšem ne vždy. Dobré je hlas používat při učení nového cviku. Myšleno ve směru, že kůň neví co po něm chcete ale svím způsobem správně reaguje na vaše pobídky. např. Koník je naučen, že pokud má něco v cestě - nesmí přes to jít - viz. ohradník nebo celkově nějaký výběh. ale chcete po koníkovi aby skočil překážku a protože není tolik zkušený a neví že je i potřeba někdy něco přeskočit, když se to po něm chce, nebo se koníkovi jen prostě nechce skákat, koníka nejen pobídneme holeněmi ale též si na něj i zamlaskáme. Kůň pochopí podle mlaskání že opravdu musí jít dopředu a nabudí ho to jit dál. (Ne vždy se to ovšem povede, např, když vám kůň nedůvěřuje, nebo nevěří sobě že to skočí a nebo si z vás dělá jen dobrý den)
4) Sed